x
Ładowanie...

Instalacja rzeźbiarska Olgi Cygan „Ze sobą” w Defabryce

5 lutego 2018

Defabryka wzbogaciła się po raz kolejny o prace utalentowanego, młodego artysty. Od kilku dni obok wejścia C na ciemnej, metalowej płaszczyźnie eksponowana jest sylikonowa instalacja rzeźbiarska Olgi Cygan „Ze sobą”.

Olga Cygan

Jest to praca dyplomowa powstała z potrzeby przyglądania się sobie i autorefleksji. Opowiada o kawałku przestrzeni – zamkniętej poprzez odwrócenie tyłem i jednocześnie całkowicie otwartej, przez którą każdy może przejść. Fluidalna natura materiału staje się odbiciem rzeczywistości.
 
W Defabryce instalacja zyskała nową interpretację – poprzez frontalny sposób ekspozycji.
 
Czujemy się wyróżnieni mogąc zaprezentować Państwu „Ze sobą” co najmniej do końca lutego 2017 roku.
 
Olga Cygan tak w kilku słowach charakteryzuje swoje twórcze poszukiwania:
 
Lubię obserwować. Silnie oddziałują na mnie ludzie: sylwetki, twarze. Odczuwam mocno we własnym ciele fizyczną obecność innych – masy i napięcia ciała. Przez lata, jako szpadzistka, rozwijałam w sobie umiejętność wyczuwania intencji stojącej przede mną, zamaskowanej osoby. Teraz problemy ciała – jego plastyki, ruchu, konotacji inspirują mnie do tworzenia.

Wybieram rzeźbę jako swoje medium, ponieważ nie łasi się do odbiorców, nie krzyczy o uwagę. Jest wbrew obowiązującej wokół szybkości. Wprowadza spokój”.

 

O Artystce:

Olga Cygan – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej praca dyplomowa pt. „Ze sobą” – realizowana pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Witka – znalazła się na Wystawie Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2017.
Należała do reprezentacji Polski w szpadzie. Zdobyła m.in.: dwukrotnie tytuł wicemistrzyni Europy, dwukrotnie – pierwsze miejsce w Pucharze Świata.
Zajmuje się rzeźbą, instalacją, rysunkiem i medalierstwem.
 
Wystawy zbiorowe:
2017
• Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2017, Warszawa
• Absolwenci Rzeźby, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska, Warszawa
• Festiwal Miasto Gwiazd, Żyrardów
• Akademiks – Burakowska 14, Warszawa
 
2016
• Rzeźby ASP Warszawa, Oxford Tower, Warszawa
• Pracownia Rzeźby 005, PCDiT „Fabryczka”, Wołomin