x
Ładowanie...

„Rewitalizacje” Aleksandry Supińskiej

15 maja 2018

Na kilka dni przed weekendową Nocą Muzeów dołącza do nas kolejna artystka – graficzka zajmująca się litografią, linorytem, sitodrukiem oraz technikami metalowymi.
W Defabryce będziemy prezentować trzy jej prace stanowiące część z cyklu zatytułowanego „Rewitalizacje”.
 
Jest to próba ożywienia starannie wybranych przez artystkę obiektów architektonicznych oraz przedstawienie ich swoimi oczami w nowy, subiektywny sposób.
Artystka swoje prace wykonuje bez użycia technik komputerowych – tworząc ręcznie matryce, które nakładane są potem warstwowo, dając wrażenie przestrzenności oraz specyficznego napięcia i ruchu w obrębie prac. To w rzeczywistości element wędrówki artystycznej, której celem jest wyizolowanie z tkanki miejskiej brył niezwykłych i niepowtarzalnych oraz próba oddania należnego kunsztu architektom, którzy również w oczach autorki są artystami. Supińska patrzy na dokonania architektury w sposób intymny, perspektywiczny, pełen osobistej fascynacji. Nie sugeruje konkretnego kontekstu miejsca czy czasu. Widza pozostawia sam na sam z siatką rezonujących między sobą linii. Poprzez wielokrotną multiplikacje linii oraz uproszczenie i uabstrakcyjnienie bryły artystka nadaje powszechnie znanemu obiektowi nową funkcję.
 
 
 

Aleksandra Supińska to absolwentka wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Smolnickiego.
Przebywała na stażu z design-u użytkowego w Granadzie, oraz na semestralnej wymianie z Universidad Del País Vasco w Bilbao na wydziale sztuk pięknych. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m.in. : na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, Biennale Sztuki Młodych w Sopocie, w Warszawie, Katowicach, Lublinie, Legnicy, na Międzynarodowym Biennale Sztuk Graficznych w Chinach, Madrycie, Bilbao, Granadzie oraz dwukrotnie na biennale grafiki w Rumunii. W 2012 roku zdobyła nagrodę Dziekana Akademii Sztuk Pięknych w konkursie „Grafika Warszawska”.