x
Ładowanie...

Znajdź swój AZYL w Defabryce

16 maja 2017


W sercu pofabrycznego Żoliborza w ogrodach Defabryki stworzyliśmy dla naszych gości „AZYL”. W wiklinowym gnieździe, zwanym także przez artystę batyskafem lub kokonem, można ukryć się przed chaosem i zgiełkiem miasta. Autorem tej niezwykłej formy jest Jan Sajdak, absolwent Wydziału Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wiklinowa rzeźba jest ręcznie wypleciona z naturalnych materiałów, leśnych kijków i drobnych wierzbowych witek przy użyciu prastarej, na nowo zinterpretowanej techniki. Chropowata, ażurowa, nie do końca symetryczna forma pozwala doświadczyć przyrodę i otoczenie wszystkimi zmysłami.
 
Podobne formy podziwiać można było i wypróbować jesienią 2016 roku w ogrodach BUW oraz w ramach wystawy Coming Out najlepszych dyplomów warszawskiej ASP w kamienicy hr. Raczyńskiego przy placu Małachowskiego w Warszawie. Praca dyplomowa Jana Sajdaka, instalacja o nazwie Ławica/wisząca biblioteka składała się z kilku kokonów zawieszonych za pomocą mocnych lin na drzewach. Wiklinowe rzeźby cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci.
 
Jan Sajdak po raz kolejny pojawia się w ogrodach BUWu gdzie od kwietnia 2017 przez kolejne pół roku prezentuje swoją rzeźbę obok takich nazwisk jak Magdalena Abakanowicz czy Jan Berdyszak. Tym razem w ramach wystawy przygotowanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Cieszymy się ogromnie, że Defabryka może udostępnić Państwu pracę tak zdolnego i docenionego wśród autorytetów sztuki rzeźbę artysty.
 

 

O Artyście:

Jan Sajdak studiował w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego (2006–2009) oraz na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2010–2016). Dziedziny działalności artystycznej: rysunek, rzeźba w różnych materiałach, organiczna sztuka użytkowa, muzyka. Wystawa indywidualna Ławica/wisząca biblioteka, ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, 2016.